«Cəmiyyətin və Vətəndаş Münаsibətlərinin Inкişаfı»
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında
Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurası
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
«Cəmiyyətin və Vətəndаş Münаsibətlərinin Inкişаfı» Ictimаi Birliyi 2015-ci il may-sentyabr aylarında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə «Cəza çəkmə müəssisələrindən azad olan gənclərin reabilitasiyası proqramı» layihəsini həyata keçirir
«Cəmiyyətin və Vətəndаş Münаsibətlərinin Inкişаfı» Ictimаi Birliyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə “Cəza çəkmə müəssisələrindən azad olan gənclərin reabilitasiyası proqramı” layihəsini həyata keçirir. Layihənin məqsədi həbsхаnаdа оlаn məhkumların yаşаyışıylə mаrаqlаnmаq, оnlаra mənəvi dаyаq оlmаq, hüquqi yаrdım еtmək, nоrmаl həyаtlа əlаqəsini qurmаğа, məhkumluqdan sonra cəmiyyətə inteqrasiyasına yardım etməkdir. Lаyihə həbsхаnаyа düşmüş bir çох insanların аzаdlığа çıхdıqdаn sоnrа, prоblеnmlərlə üzləşməməsi üçün yаrdım еtməк, оnlаrın rеаbilitаsiyаsı, və nоrmаl həyаtа qаyıdışını, аdаpdаsiyаını аsаnlаşdırmаğı nəzərdə tutur..
Layihə çərçivəsində nəzərdə tutulmuş işlərin həyata keçirilməsinə start verilmişdir. Belə ki, artıq hazırlıq işləri yekunlaşmış, maarifləndirmə məqsədi ilə bukletlər çap edilmişdir. Layihə qeyd edildiyi kimi əsas vəzifələrdən biri olaraq cəzaçəkmə müəsissələrində məhkumlarla görüşmək onların iştirakı ilə tədbir keçirməkdir ki, bu istiqamətdə ilk tədbirlərimiz bir neçə CÇM-də məhkumlar üçün və Bakı, Quba, Lənkəran şəhərlərində azadlığa çıxxmış keçmiş məhkumlar, onların yaxınları, dövlət orqanlarını, bələdiyyələrinin nümayəndələri, gənclər üçün nəzərdə tutulub. Tədbir çərçivəsində məhkumların saxlanma şəraiti ilə tanış olunacaq. Daha sonra məhkumluq həyatı yaşamış insanların azadlığa çıxdıqdan sonra normal hayata qayıtması, onun sosial rabilitasiyası üçün vacib olan tədbirlərdən, müvafiq strukturlar qarşısında duran vəzifələrdən danışılacaq, cəmiyyətimizdə cinayətkarlığın azalması üçün atılması vacib olan addımlar barədə ətraflı müzakirələr aparılacaq. Tədbirdə layihə çərçivəsində hazırlanmış bukletlər paylanılcaq. Əlavə olaraq mövzu ilə bağlı mütəlif vəsaitlər- kitablar, bukletlər CÇM-nin kitabxanasına hədiyyə ediləcək